Šach

Autor: Jan Dlasek | 2.4.2013 o 20:10 | (upravené 2.4.2013 o 20:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  32x

Dnes som sa zamyslel o čom je vlastne šach. Konkrétne mám na mysli, aké predpoklady musí mať šachista, aby mal šancu byť úspešným.Okrem pravidiel treba aj: V prvom rade musíte mať dobrú pamäť, na pamätanie zopár  základných variantov z každého otvorenia, potrebujete asi toľko pamäte, ako na cestnú vyhlášku, ale tak ako všetko, čo Vás baví, ak sa učíte šach s chuťou, ani si nevšimnete kedy ste si to do hlavičky dostali a budete teoretický expert. To ovšem je len začiatok, musíte veľa hrať a najlepšie so silnejšími súpermi, musíte teda vypestovať obrovskú trpezlivosť, vôľu 100 krát prehrať a opäť sa posadiť za stôl s nezmenenou intenzitou chute vyhrávať.Šach je trošku aj o matematike. Analýzou svojich partií aj partií veľmajstrov dostupných LIVE na nete, alebo v literatúre, sa postupne zdokonaľujete a osvojíte si veľa šachových pojmov a  zbraní, ako obeta, väzba, večný šach, pat, nevýhoda ťahu, kvalita, kombinácia, vidlička, én passant, dvojšach, opozícia, tempo... Tieto schopnosti potom uplatníte v partii, v ktorej zakaždým ťahom na Vás čaká ťažká úloha:najprv odhaliť súperov zámer, vybrať, respektíve výpočtom možných variantov presne určiť najlepší možný ťah,

ktorý je v súlade s Vašim plánom, a ktorý, čo najviac zaťaží mozgové centrum Vášho súpera. Okrem toho všetkého je Vašim súperom aj čas. Sú rôzne druhy šachu, podľa toho či máte na čas sekundu, minútu, alebo aj viac minút. Ak ide o poslednú možnosť, treba rátať s  tým, že pri partii na turnaji, alebo v lige "posedíte" aj 5 či 6 hodín. Nato j potrebná dobrá kondícia, spánok, cukry a tekutiny(radšej nealkoholické).

Napokon šach má aj svoju etiketu a šortky, alebo tielka či čapice tam rozhodne nepatria, nepatrí sa so súperom dokonca ani rozprávať, ani ho inak otravovať, napríklad opakovanými ponukami na remízu.

Vyžaduje sa tiež férový duch, teda o partii sa nerozprávam s nikým kým ju hrajem a mobil mám vypnutý.

Takže športu zdar a šachu zvlášť priatelia a nezabudnite, dôležité je zúčastniť sa.

Už sa teším na letné turnaje:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?