Sloboda a vláda ľudu

Autor: Jan Dlasek | 18.11.2014 o 16:39 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  71x

Po 25 rokoch je na čase bilancovať, zhodnotiť a porovnať úroveň slobody, respektíve hľadať do hĺbky príčiny toho, že žijeme vo veľmi zlom, krivom a nespravodlivom zriadení. Prečo nemalá časť spoločnosti nemá na základné životné potreby a na druhej strane existuje beztrestne stovky, možno aj tisíce občanov, ktorí nepoctivo nadobudli majetok. Prečo sme predali už takmer všetko a napriek tomu dĺžime stále viac... Prečo meriame dvojakým metrom a slová ako spravodlivosť, férovosť, či podnikateľ sa stávajú vulgarizmami, resp. stratili svoj pôvodný význam.  

V tieto novembrové dni všade vidím a počujem elity, protagonistov 89 - ho roku aj dnešných politikov, umelcov vravieť, že až na pár odchýliek máme slobodu, parlamentnú demokraciu, slobodné voľby a slobodu cestovania...Nuž celkom to tak nie je, na každom kroku sme totiž o kúsky týchto slobôd ukracovaný.

Sloboda cestovania, nesloboda rozpočtu.

Koľkí z  dôchodcov z 300 eurového dôchodku a nezamestnaných, respektíve zamestnaných za minimálnu mzdu si užívajú cestovanie do zahraničia, či pravidelné dovolenky? Iste, chudoba existuje všade na svete, ale ako člen budúcej top ekonomiky sveta(EU) sa dúfam nebudeme porovnávať so životnou úrovňou krajín tretieho sveta. Ľuďom, ktorí sú na dne, sú vnucované agresívnou reklamou možnosti zadĺžiť sa, čím roztočia špirálu, ktorá sa nezastaví, kým neprídu o dom, nezačnú páchať trestnú činnosť, alebo dobrovoľne či inak neodídu zo sveta navždy. Náš stát nikdy nebude podporovať zdravý, trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti, to jest prevencia deviácií a kriminality namiesto represie, prevencia v zdravotníctve namiesto drahej liečby, alebo zelené riešenia v hospodárstve namiesto zastaralých založených na rope a uhlí. Prečo? Každým rokom štát vo svojom rozpočte zvyšuje závislosť príjmov práve na týchto"chorých" zvyšovaním spotrebných daní( pri tabaku i palivách ich máme vyššie než všetky okolité krajiny), spotrebné dane v roku 2013 dosiahli 2 miliardy eur, na porovnanie, je to cca toľko ako dane z príjmov právnických osôb - čiže sumárne všetky firmy na Slovensku zaplatia rovnakú sumu na daniach, ako fajčiari, motoristi a konzumenti alkoholu. Výnosy z gamblingu do rozpočtu(automaty, stávky, kasína, lotérie, žreby) tvoria 150 miliónov eur. Naša vlasť akoby nechcela zdravú spoločnosť, aspoň podľa predchádzajúcych čísel,menej zdravia , viac závislostí - menej slobody.

Sloboda slova

Veľakrát počujem od starších, že v minulom režime ste nesmeli ani satirou sa preriecť proti režimu, lebo Vám hrozili vážne problémy. Nuž verte, že dnešný tridsiatnik s mladou rodinou doma a hypotékou na krku veľmi v práci ani inde nevyužíva slobodu slova, prípadne ani nežiada o naplnenie svojich pracovných práv, lebo sa bojí, aby neprišiel o prácu, čím by mohol prísť aj o strechu nad hlavou. Pritom takýto príklad je úplne bežný, je to jediný spôsob dnes, ako sa osamostatniť a pritom usadiť na Slovensku, ak nie ste povolaním Syn, či Dcéra a nechcete opustiť vlasť, ani prejsť do ilegality. Slobodou slova v médiách by som začal ešte smutnejšiu kapitolu, spomeniem len agenta SIS - zástupcu šéfredaktora denníka Sme, reláciu Paľba, ktorá pre žaloby a vyhrážky skončila, či nedávne kúpenie vydavateľstva petit press Pentou. Je u nás málo nezávislých novinárov, ktorý bažia po vyváženom a neskreslenom podaní faktov svojim divákom, čitateľom a poslucháčom, česť ich práci.

 

Sloboda vierovyznania

Jedným z bodov požiadaviek VPN voči dosluhujúcej komunistickej verchuške bol aj odluka cirkví od štátu. Na základe toho sa dostal aj do ústavy a neskorších antidiskriminačných zákonov článok, že nik nesmie byť odsudzovaný, ani postavený na "druhú koľaj" za svoje vierovyznanie , svetonázor, rovnako ako napr. za svoj pôvod, či rasu. Odluka sa však nikdy nevykonala, naopak medzi najväčšou cirkvou u nás a štátom bola uzavretá neštandardná, nevypovedateľná zmluva, ktorá prepokladá zachovanie statusu quo v otázkach financovania cirkví a predpokladá prijatie ďalších podzmlúv, ktoré by narušili ešte viac náš právny poriadok, ovplyvnili naše vzdelávanie... Na fungovanie cirkví vynakladá náš štát desiatky miliónov eur aj z daní neveriacich.

 

Korupcia, občianska spoločnosť

Cesta ďaleká je ešte do stanice sloboda, vládne nám jedna strana, odsúdených za korupciu vážnejšieho rozsahu za 25 rokov je 0 osôb, napriek tomu sme jej všetci dennodennými svedkami, silové zložky štátu, ako aj mnoho verejných služieb(zdravotníctvo, školstvo, obrana, potraviny) ovláda istý pán Haščák a všetky naše inštitúcie len kývajú plecami vraviac čarovnú formulku:" V súlade so zákonom". Korupcia nabrala obludné rozmery a poznačení socialistickými heslami v hlavách - s cudzieho krv netečie a kto nekradne ten okráda svoju rodinu, resp. kto nekradne ten nemá ju všetci ticho tolerujeme. Dúfam, že raz to z V(n)ašich hláv zmizne a našou prioritou bude spokojne spolu žiť a nie okrádať sa a závidieť si aj smrť(hrobky milionárov a tých, čo by sa im chceli rovnať).

 

Máme sa teda celkom dobre, ale čaká nás ešte veľa práce, na začiatku je aktívny občan, rovnako ako včera dnes aj zajtra to bez ľudí, ktorí veria, že spolu niečo zmeníme nepôjde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?